Logo Alliance Française

Wspomnienie

22 kwietnia 2021 odeszła od nas Krystyna Łyczywek, harcerka, działająca w Szarych Szeregach w Powstaniu Warszawskim, pionierka powojennego Szczecina, lektorka języka francuskiego, dziennikarka, tłumaczka twórczości Guy de Maupassant. A także znana w świecie fotograficzka, autorka wielu publikacji i albumów o fotografii, autorka wielu wystaw. O Jej osiągnięciach w dziedzinie sztuki fotograficznej regularnie pisano na łamach prasy lokalnej i w pismach zagranicznych. Jej wspaniały życiorys jest opisany w wielu czasopismach oraz znajduje się na licznych stronach internetowych.

Wystawa fotografii Krystyny Łyczywek – 2014r.

A dla nas była przede wszystkim współzałożycielką i prezesem przez niemal trzydzieści lat szczecińskiego oddziału Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej, które ściśle współpracowało z naszym Alliance Française. Cyklicznie organizowała spotkania pod nazwą Café Philo, na których rozmawialiśmy po francusku, a w ostatnich latach już tylko w małej grupce w jej gościnnym domu. Przez kilka lat była organizatorką corocznych Dni Kultury Francuskiej, zainicjowanych przez Alliance Française i przez wiele lat realizowanych we współpracy z Towarzystwem Przyjaźni Polsko-Francuskiej, w których kilkakrotnie uczestniczył Ambasador Francji w Polsce.

Uroczystość wręczenia Orderu Legii Honorowej, po prawej Pierre Buhler, Ambasador Francji w Polsce – 2013r.

Obok wielu odznaczeń, w uznaniu zasług w krzewieniu kultury francuskiej została w 2013 roku uhonorowana Krzyżem Oficerskim Orderu Francuskiej Legii Honorowej, którym w imieniu Prezydenta Francji François Hollande odznaczył Pierre Buhler, Ambasador Francji w Polsce.

Krystyna Łyczywek z bohaterskim francuskim kurierem Solidarności Jacky Challot i jego żoną Marią – 2011r.

Tak niedawno byliśmy u Pani Krystyny z życzeniami z okazji stulecia Jej urodzin, a teraz żegnamy Ciebie Twoim ukochanym językiem, Adieu Christine.

100-y jubileusz Krystyny Łyczywek – 2020 r.

(Wspomnienie opracowane na podstawie publikacji i archiwum zdjęciowego naszej członkini Marii Jaremek)

Bądź na bieżąco z naszymi wydarzeniami