Logo Alliance Française

Aby uczcić 400-lecie urodzin Moliera, w całej Polsce odbędzie się ponad 60 pokazów sztuk Moliera z polskimi napisami nagranych przez Pathé na scenie Comedié-Française. Będzie to okazja do odkrycia lub powrotu do 6 najważniejszych dzieł Moliera: „Skąpca”, „Mieszczanina szlachcicem”, „Świętoszka”, „Chorego z urojenia”, „Mizantropa” i „Szelmostw Skapena”.
Organizatorem pokazów jest Instytut Francuski przy współpracy z Multikinem. Partnerem akcji jest Alliance Française.

Będąc w kinie poczuj się jakbyś był widzem w samej Comédie Française w Paryżu. Sztuki wystawiane są w języku francuskim, ale z polskimi napisami.

W Szczecinie zaprezentowane zostaną dwa spektakle:

Chory z urojenia (reżyseria: Claude Stratz) 31.05.2022 g. 19:00 Multikino w Szczecinie (kup bilet)

Argana, zrzędliwego hipochondryka, otacza dwór skorumpowanych, wykorzystujących go lekarzy. W życiu rodzinnym Argan jest ojcem-tyranem, który usiłuje zmusić córkę do małżeństwa, ignorując jej uczucia. Wstrętna macocha tylko podsyca konflikt. Dzięki wytrwałości i podstępom służącej, intencje poszczególnych postaci wychodzą na jaw.
Ostatnia sztuka Moliera jest jedną z jego najlepszych komedii.  Mieści w sobie wszystko, co genialne w jego twórczości. Ponadczasowa klasyka!
Obsada: aktorzy Komedii Francuskiej
Czas trwania: 136 minut

Świętoszek (reżyseria: Ivo van Hove) 28.06.2022 g. 19:00 Multikino w Szczecinie (kup bilet)

Dążąc do chrześcijańskiej perfekcji, majętny Orgon przyjmuje pobożnego Tartuffe’a, by stał się duchowym przewodnikiem dla domowników. Nie mogąc oprzeć się pokusie, Tartuffe uwodzi żonę Orgona. Przyłapany, gdy wyznaje pożądanie pięknej Elmirze, jeszcze mocniej brnie w hipokryzję…
Sądziliście, że znacie Świętoszka? Reżyser, Ivo van Hove, znany Wam ze spektakli cyklu NT Live, odkrywa oryginalną wersję, ocenzurowaną w 1664 roku przez ówczesnego króla, dzień po premierze. Spektakl w tej wersji był zatem wystawiany tylko raz w historii!
Obsada: aktorzy Komedii Francuskiej
Czas trwania: 138 minut

Bądź na bieżąco z naszymi wydarzeniami